Tournaments

Estonian Championship of Renju and Gomoku  |  Games (75)
Estonia, Tallinn, October 2017 (10-27 - 10-29), Soosyrv-8 rule

Results of Renju:


1  Aivo Oll,            6     21:W  9:W  2:L  4:W  8:W  3:W  6:W
2  Martin Hõbemägi,     6     16:   5:W  1:W  3:L  7:W 14:W  8:W
3  Villem Mesila,       6     17:W 22:W  4:W  2:W  6:W  1:L  7:W
4  Georg-Romet Topkin,  5     18:W 19:W  3:L  1:L  9:W  5:W 13:W
5  Brenet Rahumägi,     4.5   11:W  2:L 10:W 13:D 15:W  4:L 14:W
6  Ilja Katsev (Russia),         4      8:W  7:L 11:W  9:W  3:L 10:W  1:L
7  Kuno Kolk,           4     20:W  6:W 13:W  8:L  2:L 11:W  3:L
8  Denis Orlov,         4      6:L 20:W 19:W  7:W  1:L 15:W  2:L
9  Kristofer Lõhmus,    4     14:W  1:L 12:W  6:L  4:L 16:W 22:W
10 Karl-Mattias Moor,   4     19:L 18:W  5:L 17:W 12:W  6:L 21:W
11 Mart Narva,          4      5:L 17:W  6:L 16:W 18:W  7:L 20:W
12 Kristina Mumm,       4     22:W 13:L  9:L 20:W 10:L 17:W 18:W
13 Markus Ikla,         3.5   15:W 12:W  7:L  5:D 14:L 18:W  4:L
14 Sander Piik,         3.5    9:L 15:D 16:W 19:W 13:W  2:L  5:L
15 Marina Sonina,       3.5   13:L 14:D 20:W 21:W  5:L  8:L 17:W
16 Mairon Moisto,       2      2:L 21:W 14:L 11:L 19:L  9:L  0:W
17 Rauno Lääne,         2      3:L 11:L 22:W 10:L 20:W 12:L 15:L
18 Oskar Pukk,          2      4:L 10:L 21:W 22:W 11:L 13:L 12:L
19 Pavel Voznjuk,       2     10:W  4:L  8:L 14:L 16:W  0:   0:
20 Sergei Sonin,        1      7:L  8:L 15:L 12:L 17:L 22:W 11:L
21 Vladislava Sonina,   1      1:L 16:L 18:L 15:L 22:L  0:W 10:L
22 Martin Pukk,         1     12:L  3:L 17:L 18:L 21:W 20:L  9:L

Aivo and Martin had same Buchholz - 29,5 (Villem 28), but Aivo's Median Buchholz was 23, Martin's 22.


Results of Gomoku:



1  Ilya Katsev,           7     22:W 21:W  9:W  3:W  7:W  2:W  6:W  4:L
2  Kuno Kolk,             6      6:W 11:L  5:W 15:W 14:W  1:L  9:W  3:W
3  Georg-Romet Topkin,    6     24:W 17:W 11:W  1:L  6:W 12:W  7:W  2:L
4  Denis Orlov,           6      7:L 20:W 17:W  6:L 10:W 14:W 11:W  1:W
5  Kristofer Lõhmus,      5.5    0:   0:   2:L 25:W 18:W 13:W 12:W  7:W
6  Tauri Purk,            5      2:L 16:W 13:W  4:W  3:L 15:W  1:L 11:W
7  Brenet Rahumägi,       5      4:W 19:W 12:W  9:W  1:L 11:W  3:L  5:L
8  Ardi Raag,             5     19:L 13:L 27:W 22:W 12:L 21:W 15:W 16:W
9  Mark Heidmets,         4.5   16:W 14:W  1:L  7:L 20:W 19:W  2:L 10:D
10 Madli Mirme,           4.5   14:L 15:D 16:W 12:D  4:L 20:W 19:W  9:D
11 Rauno Lääne,           4     25:W  2:W  3:L 19:W 13:W  7:L  4:L  6:L
12 Mart Narva,            4     18:W 23:W  7:L 10:D  8:W  3:L  5:L 13:D
13 Karl-Ustav Kõlar,      4     15:D  8:W  6:L 17:W 11:L  5:L 14:W 12:D
14 Kirke Koni,            4     10:W  9:L 22:W 23:W  2:L  4:L 13:L 21:W
15 Markus Ikla,           4     13:D 10:D 21:W  2:L 23:W  6:L  8:L 22:W
16 Anna-Brigita Topkin,   4      9:L  6:L 10:L 26:W 17:W 23:W 22:W  8:L
17 Jaak Andero Aasav,     4     27:W  3:L  4:L 13:L 16:L 26:W 20:W 19:W
18 Sergei Sonin,          4     12:L 25:W 19:L 20:L  5:L 27:W 23:W 24:W
19 Karl-Mattias Moor,     3      8:W  7:L 18:W 11:L 21:W  9:L 10:L 17:L
20 Liisa Maria Kõllo,     3     21:L  4:L  0:W 18:W  9:L 10:L 17:L 26:W
21 Martin Pukk,           3     20:W  1:L 15:L 24:W 19:L  8:L 25:W 14:L
22 Marina Sonina,         3      1:L 26:W 14:L  8:L 27:W 24:W 16:L 15:L
23 Oskar Pukk,            3     26:W 12:L 24:W 14:L 15:L 16:L 18:L  0:W
24 Vladislava Sonina,     3      3:L 27:W 23:L 21:L 25:W 22:L  0:W 18:L
25 Mirk Silver Kass,      3     11:L 18:L 26:W  5:L 24:L  0:W 21:L 27:W
26 Susett Marin Kass,     2     23:L 22:L 25:L 16:L  0:W 17:L 27:W 20:L
27 Narvin Aurelius Kass,  1     17:L 24:L  8:L  0:W 22:L 18:L 26:L 25:L




Was held in Hobbycenter Kullo.
Open for everyone, who knows rules.
Tournament fee 2 euro for gomoku and 5 euro for renju
Time control in gomoku 20 min+0 Time control in renju 60 min+10 sek
Approximate schedule:
27.10
11:00 - ca 16:00 - Rapid gomoku
17:00 - ca 19, renju round 1.
28.10. - renju rounds 2.-5.
29.10 10:00- ca 15 - renju rounds 6.-7.