Tournaments

World Renju and Gomoku Championship 2019
Estonia, Tallinn, August 2019 (07-31 - 08-10), Soosyrv-8 rule

Here is info about whole event.
The competition will be organized by Renju International Federation, Tallinn Hobbycenter Kullo and Estonian Renju Union
Tournaments will be played in Tallinn Hobbycenter "Kullo", Mustamäe tee 59, Tallinn.

Main accommodation variant: Academic hostel, Akadeemia tee 11 (same as during WC2013,EC 2014, TWC and YWC 2016,EC2018) check their homepage: http://www.academichostel.com/en/), Price for SNG or DBL room for renju- and gomokuplayers  is 33.30 EUR per day (3 people room cost is 47.70 per room). So far is booked 22 rooms July 30.-31. and 50 rooms July 31.-Aug. 11.

Cheap (starting from 1 euro) and tasty breakfast is possible to eat in cafeteria near to hostel (250m)and will be opened on working days from 8:30

Some Breakfast examples:
different porridge - 0.95 eur
Pancakes - from 1.00
English breakfast - 2.00 (just omelette 1.30)

We will organise lunch in Kullo's cafeteria (we will tell you about prices a bit later) and take care about snacks for participants during tournament.



Tournament Director is Ms. Madli Mirme - madli.mirme@gmail.com, +372 5247774
Madli's assistant  is Ants Soosyrv - asoosyrv@hotmail.com, +372 56697382
Tournament Secretary – Mr. AndreasTähnas


Playing rules - renju - Soosyrv - 8 (current RIF)
gomoku - Swap-2
Chief referee is Peter Jonsson.

Schedule:
July 30. - renju and gomoku QT participants arrival, pairing
July 31
09:30 Gomoku QT round 1
10:00 Renju QT round 1
13:30 Gomoku QT round 2
15:00 Renju QT round 2
17:30 Gomoku QT round 3

August 1
09:30 Renju QT round 3 and Gomoku QT round 4
13:30 Renju QT round 4 and Gomoku QT round 5
17:30 Renju QT round 5 and Gomoku QT round 6

August 2
09:30 Gomoku QT round 7
10:00 Renju QT round 6
13:30 Gomoku QT round 8
15:00 Renju QT round 7
17:30 Gomoku QT round 9

Aug. 3. Sport activities , 13:00- ca 16:00 renju+gomoku blitz
18:00 - Opening Ceremony

Aug. 4. 9:30 – RAT, GAT and WT 1-st round
Aug. 4. 9:45 – RBT 1st round
Aug. 4. 13:15 – RBT 2nd round
Aug. 4. 15:15 – RAT, GAT and WT 2nd round
Aug. 4. 17:00 – RBT 3rd round

Aug. 5. 9:30 – RAT, GAT and WT 3rd  round
Aug. 5. 9:45 – RBT 4th round
Aug. 5. 13:15 – RBT 5th round
Aug. 5. 17:00 – RBT 6th round
Aug. 5. 15:15 – RAT, GAT and WT 4th round

Aug. 6. 9:30 – RAT, GAT and WT 5th round
Aug. 6. 9:45 – RBT 7th round
Aug. 6. 13:15 – RBT 8th round
Aug. 6. 15:15 – RAT, GAT and WT 6th round
Aug. 6. 17:00 – RBT 9th round

Aug. 7. 9:45 – GBT 1st round
Aug. 7. 10:00 – RAT, GAT and WT 7th round
Aug. 7. 13:15 – GBT 2nd round
Aug. 7  16:00 – RIF GA

Aug. 8. 9:45 – GBT 3rd round
Aug. 8. 10:00 – RAT, GAT and WT 8th round
Aug. 8. 13:15 – GBT 4th round
Aug. 8. 17:00 – GBT 5th round


Aug. 9. 9:30 – RAT, GAT and WT 9th round
Aug. 9. 9:45 – GBT 6th round
Aug. 9. 13:15 – GBT 7th round
Aug. 9. 15:15 – RAT, GAT  10th round
Aug. 9. 17:00 – GBT 8th round

Aug. 10. 9:30 – RAT, GAT 11th round
Aug. 10. 9:45 – GBT 9th round
Aug. 10. 17:00 – Closing Ceremony

Full passport for all tournaments (for example QT+ RBT + GBT + renju and gomoku blitz) – 50 euro
Full passport for all tournaments (for example QT+ RBT + GBT + renju and gomoku blitz) for student – 30 euro
Only QT fee – 25 euro (student 15 euro)
Only AT fee - 30 euro (student  20 euro)
Only WT fee - 30 euro (student  20 euro)
Only  RBT fee – 30 euro (student 20 euro)
Only  GBT fee – 30 euro (student 20 euro)

Only renju and gomoku blitz – 5 euro (student  3 euro)


About visa:
If you need Estonian visa, please send following datas (to Madli and Ants both):
1) Your full name(s), surname, sex
2) Date of birth
3) Passport number and validity period


GAT:
1-st round
Katsev(1) - Karasyov (12)
Lebedev (2) - Bulatovskyi (11)
Laszlo (3) - Toth (10)
Horvath (4) - Hõbemägi (9)
Tesarik (5) - Muzika (8)
Zukowski (6) - Muratov (7)
2nd round
Katsev-Lebedev
Bulatovskyi - Laszlo
Toth - Horvath
Hõbemägi - Tesarik
Muzika - Zukowski
Karasyov - Muratov

3rd round
Laszlo – Katsev
Lebedev – Karasyov
Horvath – Bulatovskyi
Tesarik – Toth
Zukowski – Hõbemägi
Muratov – Muzika
4th round
Katsev – Horvath
Lebedev – Laszlo
Toth – Zukowski
Hõbemägi – Muratov
Bulatovskyi – Tesarik
Karasyov – Muzika
5th round
Tesarik – Katsev
Horvath – Lebedev
Laszlo – Karasyov
Muratov - Toth
Zukowski - Bulatovskyi
Muzika - Hõbemägi
6th round
Katsev – Zukowski
Lebedev – Tesarik
Laszlo - Horvath
Bulatovskyi – Muratov
Toth - Muzika
Karasyov – Hõbemägi
7th round
Muratov – Katsev
Zukowski – Lebedev
Tesarik – Laszlo
Horvath – Karasyov
Muzika – Bulatovskyi
Hõbemägi – Toth
8th round
Katsev – Muzika
Lebedev – Muratov
Laszlo – Zukowski
Horvath – Tesarik
Bulatovskyi – Hõbemägi
Karasyov – Toth
9th round
Hõbemägi – Katsev
Muzika – Lebedev
Muratov – Laszlo
Zukowski – Horvath
Tesarik – Karasyov
Toth – Bulatovskyi
10th round
Katsev – Toth
Lebedev – Hõbemägi
Laszlo – Muzika
Horvath – Muratov
Tesarik – Zukowski
Karasyov – Bulatovskyi
11th round
Bulatovskyi – Katsev
Toth – Lebedev
Hõbemägi – Laszlo
Muzika – Horvath
Muratov – Tesarik
Zukowski - Karasyov

RAT
1-st round
Epifanov (1) – Kamiya (12)
Nakayama (2) – Inoue (11)
Okabe (3) – Oll (10)
Koyama (4) – Mei (9)
Gardström (5) – Sushkov (8)
Cao (6) – Fedotov (7)
2nd round
Epifanov – Nakayama
Inoue – Okabe
Oll – Koyama
Mei – Gardström
Sushkov – Cao
Kamiya - Fedotov

3rd round
Okabe – Epifanov
Nakayama – Kamiya
Koyama – Inoue
Gardström – Oll
Cao – Mei
Fedotov – Sushkov
4th round
Epifanov – Koyama
Nakayama – Okabe
Inoue – Gardström
Oll – Cao
Mei – Fedotov
Kamiya – Sushkov
5th round
Gardström – Epifanov
Koyama – Nakayama
Okabe- Kamiya
Cao – Inoue
Fedotov – Oll
Sushkov – Mei
6th round
Epifanov – Cao
Nakayama – Gardström
Okabe – Koyama
Inoue – Fedotov
Oll – Sushkov
Kamiya – Mei
7th round
Fedotov – Epifanov
Cao – Nakayama
Gardström – Okabe
Koyama – Kamiya
Mei – Oll
Sushkov – Inoue
8th round
Epifanov – Sushkov
Nakayama – Fedotov
Okabe – Cao
Koyama – Gardström
Kamiya - Oll
Inoue -Mei
9th round
Epifanov – Oll
Nakayama – Mei
Okabe – Sushkov
Koyama – Fedotov
Gardström – Cao
Kamiya – Inoue
10th round
Mei – Epifanov
Sushkov – Nakayama
Fedotov – Okabe
Cao – Koyama
Gardström – Kamiya
Oll – Inoue
11th round
Inoue – Epifanov
Oll – Nakayama
Mei – Okabe
Sushkov – Koyama
Fedotov – Gardström
Cao - Kamiya

Blitz (gomoku+renju, both swap 2) results:

No Name                    Total  1      2      3      4      5      6      7      8      9    

1  Pavel Laube,            13.5   0:     2:2.0 14:2.0 11:1.0  4:1.5 19:1.0  3:1.0  5:1.0  9:2.0
2  Michal Zukowski,        13.5  13:2.0  1:0.0 33:2.0 16:1.5 24:1.5 20:2.0 11:2.0  9:1.5  5:1.0
3  Adrian Fitzermann,      13.0  39:1.0 12:1.0  6:1.0 34:2.0 21:2.0  4:2.0  1:1.0  7:1.0 11:2.0
4  Denis Fedotov,          12.5  20:2.0 22:2.0  7:1.0  9:2.0  1:.5   3:0.0  6:1.0 15:2.0 12:2.0
5  Michal Zajk,            12.0  12:1.0 11:0.0 31:2.0 17:1.0 25:2.0 13:2.0 16:2.0  1:1.0  2:1.0
6  Maxim Lavrik-Karmazin,  11.5  23:1.0 30:2.0  3:1.0 24:.5  16:1.0 17:2.0  4:1.0 13:1.0 18:2.0
7  Mei Fan,                11.0  29:2.0 25:1.0  4:1.0 12:1.0 23:2.0 11:0.0 22:2.0  3:1.0  8:1.0
8  Kuno Kolk,              11.0  18:1.0 19:0.0 26:2.0 23:0.0 29:2.0 30:2.0 15:1.0 21:2.0  7:1.0
9  Zoltan Laszlo,          10.5  35:2.0 38:2.0 11:1.0  4:0.0 12:1.0 10:2.0 19:2.0  2:.5   1:0.0
10 Johann Lents,           10.5  33:1.0 32:2.0 16:1.0 13:1.0 14:1.0  9:0.0 24:1.5 22:1.0 23:2.0
11 Wai Chan Keong,         10.0  26:2.0  5:2.0  9:1.0  1:1.0 19:1.0  7:2.0  2:0.0 12:1.0  3:0.0
12 Ilya Muratov,           10.0   5:1.0  3:1.0 15:2.0  7:1.0  9:1.0 22:1.0 14:2.0 11:1.0  4:0.0
13 Konstantin Nikonov,     10.0   2:0.0 28:2.0 38:2.0 10:1.0 22:1.0  5:0.0 20:2.0  6:1.0 14:1.0
14 Lukash Soucek,          10.0  27:2.0 17:2.0  1:0.0 19:1.0 10:1.0 15:1.0 12:0.0 16:2.0 13:1.0
15 Ilya Katsev,            10.0  21:1.0 39:1.0 12:0.0 32:2.0 33:2.0 14:1.0  8:1.0  4:0.0 27:2.0
16 Georg-Romet Topkin,     9.5   19:1.0 18:2.0 10:1.0  2:.5   6:1.0 24:2.0  5:0.0 14:0.0 31:2.0
17 Viktor Balabhai,        9.5   28:2.0 14:0.0 20:1.0  5:1.0 30:1.5  6:0.0 26:1.0 24:1.0 34:2.0
18 Alexandr Bogatyrev,     9.5    8:1.0 16:0.0 32:0.0 26:2.0 34:2.0 23:1.5 21:1.0 19:2.0  6:0.0
19 Igor Eged,              9.0   16:1.0  8:2.0 25:2.0 14:1.0 11:1.0  1:1.0  9:0.0 18:0.0 21:1.0
20 Liu Xun,                9.0    4:0.0 31:2.0 17:1.0 25:1.0 27:2.0  2:0.0 13:0.0 26:2.0 22:1.0
21 Aleksei Lebedev,        9.0   15:1.0 23:1.0 27:2.0 22:1.0  3:0.0 32:2.0 18:1.0  8:0.0 19:1.0
22 Edvard Rizvanov,        9.0   34:2.0  4:0.0 39:2.0 21:1.0 13:1.0 12:1.0  7:0.0 10:1.0 20:1.0
23 Ardi Raag,              9.0    6:1.0 21:1.0 34:1.0  8:2.0  7:0.0 18:.5  25:1.5 35:2.0 10:0.0
24 Yuri Taiblin,           9.0   32:1.0 33:1.0 36:2.0  6:1.5  2:.5  16:0.0 10:.5  17:1.0 25:1.5
25 Brenet Rahumägi,        8.0   37:2.0  7:1.0 19:0.0 20:1.0  5:0.0 33:2.0 23:.5  31:1.0 24:.5
26 Maksim Metreveli,       8.0   11:0.0 35:1.0  8:0.0 18:0.0 40:2.0 34:2.0 17:1.0 20:0.0 38:2.0
27 Richard Sandström,      8.0   14:0.0 40:2.0 21:0.0 36:2.0 20:0.0 28:1.0 32:1.0 30:2.0 15:0.0
28 Mark Horvath,           8.0   17:0.0 13:0.0 40:1.0 31:1.0 37:2.0 27:1.0 35:0.0 32:2.0 29:1.0
29 Sun In,                 8.0    7:0.0 34:0.0 37:2.0 35:1.0  8:0.0 38:0.0 40:2.0 33:2.0 28:1.0
30 Karl-Ustav Kõlar,       7.5   31:1.0  6:0.0 35:1.0 39:2.0 17:.5   8:0.0 38:2.0 27:0.0 32:1.0
31 Jang Won-cheol,         7.5   30:1.0 20:0.0  5:0.0 28:1.0 38:1.5 36:1.0 39:2.0 25:1.0 16:0.0
32 Park Woong-bae,         7.0   24:1.0 10:0.0 18:2.0 15:0.0 35:2.0 21:0.0 27:1.0 28:0.0 30:1.0
33 Kim Hong-soon,          7.0   10:1.0 24:1.0  2:0.0 38:2.0 15:0.0 25:0.0 36:1.0 29:0.0 35:2.0
34 Maiko Fujita,           7.0   22:0.0 29:2.0 23:1.0  3:0.0 18:0.0 26:0.0 37:2.0 36:2.0 17:0.0
35 Karl-Mattias Moor,      7.0    9:0.0 26:1.0 30:1.0 29:1.0 32:0.0 40:2.0 28:2.0 23:0.0 33:0.0
36 Peter Burtsev,          7.0    0:    37:    24:0.0 27:0.0 39:1.0 31:1.0 33:1.0 34:0.0 40:2.0
37 Daniil Gorbachev,       6.0   25:0.0 36:0.0 29:0.0 40:2.0 28:0.0 39:1.0 34:0.0 38:1.0  0:2.0
38 Rauno Lääne,            5.5   40:2.0  9:0.0 13:0.0 33:0.0 31:.5  29:2.0 30:0.0 37:1.0 26:0.0
39 Peter Jonsson,          4.0    3:1.0 15:1.0 22:0.0 30:0.0 36:1.0 37:1.0 31:0.0  0:     0:  
40 Madoka Kitao,           3.0   38:0.0 27:0.0 28:1.0 37:0.0 26:0.0 35:0.0 29:0.0  0:2.0 36:0.0


RAT:
Vladimir Sushkov, Denis Fedotov, Dmitri Epifanov (all Russia), Aivo Oll (Estonia), Petter Gardström (Sweden)
Hiroshi Okabe, Shunsuke  Kamiya, Fumiya Inoue, Tomoharu Nakayama, Jun Koyama (all Japan) Mei Fan, Cao Dong (both China)
GAT:
Zoltán László, Gergő Tóth, Márk Horváth (all Hungary), Maxim Karasyov, Ilja Muratov, Aleksei Lebedev, Ilja Katsev (all Russia), Michał Żukowski (Poland), Martin Muzika, Štěpán Tesařík (Czech Republic), Oleh Bulatovskyi (Ukraine)  Martin Hõbemägi (Estonia)

WT (14)
Irina Metreveli, Daria Iusupmurzina, Sofia Tolstoguzova, Anastasia Oborina, Nonna Salnikova (all Russia)
Liu Xun, Wu Zhiqin, Yu Yajun, Li Xiaoqing, Wang Qingqing (all China)
Maiko Fujita (Japan)
Hanna-Kai Reimand, Mari Kolk, Liisa Maria Kõllo (Estonia)

Rating order
1. Li Xiaoqing 2381
2. Wang Qingqing 2357
3. Liu Xun 2149
4. Wu Zhiqin 2148
5. Fujita Maiko 1995
6. Yu Yajun 1895
7. Irina Metreveli 1893
8. Anastasia Oborina 1785
9. Daria Iusupmurzina 1723
10. Nonna Salnikova 1704
11. Sofia Tolstoguzova 1644
12. Hanna-Kai Reimand 1367
13. Mari Kolk 1296
14. Liisa Maria Kõllo 1024 P



RQT (20):
Tomoharu Nakayama, Jun Koyama (both Japan)
Li Xiaoqing, Wang Qingqing (both China)
Wai Chan Keong, Sun In (both Macau)
Kim Hong-soon, Jang Won-cheol, Park Woong-bae (all Korea)
Denis Fedotov, Dmitri Epifanov, Konstantin Nikonov  (all Russia)
Petter Gardstrom, Richard Sandstrom, Peter Jonsson (all Sweden)
Aivo Oll, Villem Mesila, Georg-Romet Topkin, Martin Hobemagi, Brenet Rahumägi (all Estonia)
1. Tomoharu Nakayama 2558
2. Wai Chan Keong 2441
3. Aivo Oll 2392
4. Li Xiaoqing 2381
5. Wang Qingqing 2357
6. Petter Gardström 2336
7. Jun Koyama 2326
8. Denis Fedotov 2278
9. Konstantin Nikonov 2264
10. Villem Mesila 2233
11. Georg-Romet Topkin 2221
12. Dmitri Epifanov 2210
13. Kim Hong-soon 2141
14. Sun In 2138
15. Jang Won-cheol 2134
16. Martin Hõbemägi 2120
17. Richard Sandström 1982
18. Peter Jonsson 1975
19. Brenet Rahumägi 1744
20. Park Woong-bae 1910 (P)


GQT (24):
Martin Muzika, Štěpán Tesařík, Lukáš Souček, Pavel Laube (all Czech Republic) Edvard Rizvanov, Georgii Metreveli, Anatoli Smirnov, Yuri Taiblin, Alexandr Bogatyrev, Viktor Balabhai, Maxim Karasyov, Mikhail Kozhin, Maxim Lavrik-Karmazin, Peter Burtsev, Daniil Gorbachev (all Russia) ,Michał Zajk, Michał Żukowski, Adrian Fitzermann (all Poland), Igor Eged (Slovakia),Oleh Bulatovskyi (Ukraine) Matiss Riherts (Latvia), Rauno Lääne, Karl-Ustav Kõlar, Kuno Kolk (Estonia)
1. Adrian Fitzermann 1871
2. Martin Muzika 1831
3. Michał Żukowski 1827
4. Štěpán Tesařík 1798
5. Maxim Karasyov 1791
6. Michał Zajk 1784
7. Edvard Rizvanov 1747
8. Pavel Laube 1722
9. Mikhail Kozhin 1691
10. Lukáš Souček 1681
11. Juri Taiblin 1653
12. Oleh Bulatovskyi 1649
13. Igor Eged 1622
14. Anatolyi Smirnov 1560
15. Viktor Balabhai 1545
16. Kuno Kolk 1480
17. Karl-Ustav Kõlar 1477
18. Matiss Riherts    1460
19. Aleksandr Bogatyrev 1455
20. Georgy Metreveli 1335
21. Rauno Lääne 1257
22. Maxim Lavrik Karmazin 1846 P
23. Daniil Gorbachev 1193 P
24. Peter Burtsev 1079 P